Ekşi mayanın bozulduğu nasıl anlaşılır? bu soru ekşi maya hakkında en çok aranan sorulardan biri olabilir. İnternette onca bilgi ve deneyim varken tatmin eden bir cevap bulmak çok zor. Onların yaşadığı ortam koşulları vs. herkesin mutfağına göre değiştiği için cevap verebilen de olmuyor.Mikroorganizmalar, mayalar ve bakteriler üzerine çalışmalar yapan biri olarak net cevap vereyim. Merak etmeyin ekşi mayanız bozulmaz. Sadece gücünü ya da kuvvetini kaybeder. Ya da içerisindeki bakteriler farklı organizmalara dönüşür. Peki bozuk ekşi maya nasıl anlaşılır? Cevap, çok nadirdir ama oldu da mayanızın üstünde, etrafında kırmızı, pembe tonlarında küflenme olursa mayanızı kullanmayın. Gri, siyah küflenme varsa korkmanıza gerek yok.

Ekşi mayanız kabarmadığında, ekşi mayam bozuldu diye düşünmeyin. Bozulmadı, sadece yeterince kuvvetli değil. Bunun için yapmanız gereken ekşi maya nasıl beslenir? yazısındaki gibi ekşi mayanızı besleyin ve bir gece dışarıda bekletin. Sonrasında ekmeğiniz için kullanabilirsiniz.

Ekşi maya su testi ise bozulup bozulmadığı için değil, aktif olup olmadığı için yapılır.

Ekşi maya neden sulanır? Ekşi maya yaparken sulandı vb.  Ekşi maya üzerinde su biriktiyse bozuldu zannedip, çöpe atan çok fazla insan var. Bu durumda mayanızı atmayın. Sizden sadece kendisinin yeniden beslenmesini / tazelenmesini istiyor. Suyunu döküp, alt kısımdan aldığınız bir parça hamuru yeniden besleyin.  Kafanıza takılan bir durum olursa yorum kısmına yazınız.

Evde ekşi maya nasıl yapılır? yazısına göz atarak ekşi mayasnızı hazırlayabilirsiniz.