Organik Tam Buğday Unu ve İnsan Sağlığına Faydaları

Organik Tam Buğday Unu ve İnsan Sağlığına Faydaları

Tam Buğday Unu FaydalarıÜlkemizde buğday, yulaf, çavdar, arpa, mısır ve pirinç unu tüketimine baktığımızda, buğday unu tüketiminin diğer tahıl unlarından çok yüksek olduğunu biliyoruz.

Temel gıdalarımız içerisinde yer alan ekmeğin önemini tartışmaya gerek yoktur sanırım 🙂 Farkındaysanız, insanlar son zamanlarda tam buğday unundan yapılan ekmek tüketiminin beslenmemizdeki öneminin yanında, sürdürülebilir sağlıklı yaşam sürmedeki önemi konusunda oldukça bilinçlenmiştir.

Buğday Unu ve Tam Buğday Unu arasındaki fark nedir?

Beyaz EkmekÜlkemizde tüketilen ekmeğin büyük bir kısmının buğday unundan yapıldığını hepimiz biliyoruz. Tam buğday unu ile beyaz unun arasındaki farkı bilirsek, tam buğday ununun sağlığımıza olan faydasını daha iyi anlamış oluruz. Öncelikle buğday yapısı en dışta kabuk (kepek) kısmı, içerisinde öz (ruşeym) ve endospermlerden oluşmaktadır.

Endosperm tam tahılın %80’den fazlasını oluşturmaktadır. Ruşeym(öz) ve kepek(kabuk) ise tahıl çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Buğdayın tüm bölümlerini öğrendiğimize göre gelelim tam buğday unu ve beyaz un arasındaki farka.

Tam buğday unu içeriğinde kepek, rüşeym ve protein gibi besin öğeleri yüksek oranda bulunmaktadır. Günümüzde tüketmiş olduğumuz beyaz ekmeklerde kullanmış olduğumuz beyaz un oldukça düşük randımanlıdır. Beyaz unda kepek ve öz ayrıldığı için tüm besin öğeleri bulunmaz. Sağlımızda etkin rol oynayan asıl kısımda budur.

Ekşi Maya Tam Buğday EkmekTam buğday unundan yapılan ekmek ve unlu mamullerin insan sağlığında oldukça önemli olduğu ispatlanmıştır. Özellikle mide ve bağırsak kanserinin engellemesinde, tip 2 dediğimiz diyabet türünün önlenmesinde, kalp ve damar hastalıklarını önlemede oldukça önemli rol almaktadır.

Tüketicilerin tam buğday unu, tam yulaf unu, tam çavdar unu gibi tam tahıl unlarının insan sağlığı açısından önemini anlaması, giderek ilgi göstermesi oldukça artmıştır. Umuyorum ki organik tam buğday unlardan yapılan ekmek ve mamullerin tüketimi ve üretimi belediyelerimiz tarafından desteklenir.

Sağlıkla kalın…

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.