İşte o zaman gerçek ne güzelmiş diyeceksiniz

İşte o zaman gerçek ne güzelmiş diyeceksiniz

eksi-mayali-tam-bugday-sade-ekmekUzun zamandır yakın arkadaşlarım ve beni takip edenler bilirler. Bir gerçek ekmektir tutturmuş gidiyorum. Açıkçası bu yolculuğumda pek de haksız olduğumu düşünmüyorum. Canan Karatay hocamın ekmek konusunda uyarısını çok haklı bulanlardanım. Onun cümlelerini iyi analiz etmek gerekiyor. Eski buğday, eski ekmekler yok diyor. Bugün marketlerin ekmek reyonlarına baktığımda; tam çavdar, tam buğday diye süslü püslü, sağlıklı ve gerçek olduğuna inandırmak için afili laflarla dolu ambalajlar içinde ekmekler görüyoruz.

Ben anadoluda büyümüş birisiyim. Çocukluğumda ekmekler çok farklıydı. Hayatımızda saygın ve önemli bir yeri vardı. İçiresinde un, su ve tuzdan başka hiçbir katkı maddesi içermeyen ekmekler vardı.  Tandırda pişirilen tandır ekmekleri, bazlamalar vardı. Saçlarda pişirilip bütün kış boyunca hafif nemlendirildikten sonra yediğimiz yufka ekmeklerimiz vardı… Bunların çoğunu şehirlerimizde yaşarken bize musallat edilen modern hayat uğruna kaybettik.

eksi-mayali-uzumlu-cevizli-ekmekToprağın, buğdayın, Anadolu’nun aşkına; çocuklarımıza, kadınlarımıza, insanımıza hiç yoktan doğru düzgün ekmek sunmak bir borçtur. Benim ekmek imparatoru olmak gibi bir hayalim ve hedefim de yok. Gerçek işte fabrikasyon dediğimiz olay olmuyor. Üretim hep limitli. Şimdilerde güzel olan şeyler de var. Anadolu’nun bazı yerlerinde ve büyük şehirlerde bu işe gönül vermiş ekşi mayalı ekmek üreten arkadaşlar var. Memnuniyet verici bir durum. Umuyorum devlet de en kısa zamanda bu durumun farkına varır.

Gerçek ekmeğin bir hikâyesi, bir yolculuğu var. Modern ekmekteki gibi 20’ye yakın katkı maddesi eklenerek yarım saat içerisinde olan bir ekmek değil. Tarladaki buğdayın değirmene gelip, öğütülmesine, yıllanmış ekşi maya ile un ve su eklenerek saatlerce katlanarak 12 saate kadar mayalanmasına, piştiği kaplardan fırına ve dinlenmesine kadar günlerce süren bir yolculuğu olan bir ekmekten bahsediyorum.

Efendim ekmek üzerine yazacak, çizecek, konuşacak o kadar çok şey var ki…  Siz her zamanki gibi ekmeği doymak için değil, yemeğinize kalite katmak için tüketin. İşte o zaman “Gerçek ne güzelmiş” diyeceksiniz…

Sağlık ve afiyetle…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.