Ekşi Mayanın Faydaları Nelerdir?

Ekşi maya nasıl yapılır - mutfaktaki  adam

Bizler için günümüz yaşantısında tükettiğimiz gıdalara bakacak olursak en önemli şeylerden biri ekmeğin önemi ve varlığıdır. Ülkemizde ekmek tüketimi bir yılda, kişi başı olarak 200 kg olarak açıklanmış. Tabi bunun bir kısmının kesinlikle israf olduğunu düşünüyorum. Tartışılıp, konuşulacak çok ayrı bir konu olduğu kesin.  Gelelim asıl konumuza; Ekşi mayanın faydaları nedir?

Market ya da günümüz ekmeklerinde katkı maddesi olduğu için içerisindeki faydalı bakteriler daha azdır. Ekşi maya bu bakterileri koruduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir böylece kanseri önlemeye yardımcıdır.

İçerisindeki çeşitli bakteriler sayesinde daha geç bayatlar ve lezzetlidir. Mayanız yıllandıkça daha lezzetli olurlar ve uzun zaman taze kalır.

Ekşi mayayla yapılmış ekmeğin sindirimi her zaman kolaydır. İçindeki bakteriler daha önceden maddeleri sindirdiği için bizlere lezzetli ve sağlıklı ekmeği bırakmış olurlar.

Unutkanlık konusunda çok faydası vardır. B12 vitamini açısından oldukça zengin olan ekşi mayayı, tükettiğiniz zaman zihin açıcı olacak ve unutkanlığa iyi gelecektir.

Günümüz problemlerinden olan kan şekeri sorunu ya da diyet yapmak isteyenler için oldukça faydalı besin kaynağıdır. Kan şekerinizi yükseltmez bu yüzden uzun süre tok tutar.

En çok sorulan sorulardan bir diğeri mayaya karşı alerjisi olanlar ekşi maya tüketebilir mi? oluyor. Ekşi maya alerji yapmaz ve güvenle tüketebilirsiniz.

Ekşi maya tam olarak nedir? Merak ediyorsanız.  Detaylı okumak için “Ekşi Maya ya da Doğal Maya nedir?başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Ekşi maya tarifini detaylı okumak için “Ekşi Maya Nasıl Yapılır?” yazımı okuyabilirsiniz.