Ekşi mayalı ekmekte gluten var mıdır?

Ekşi mayalı ekmekte gluten var mıdır?

Ekşi Mayalı Tam Buğday Ekmek Mutfaktaki Adam (3)Ekşi mayalı ekmekleri tüketenlerin kafasında olan, devamlı sordukları bir soru var; “Ekşi mayalı ekmekte glüten var mı?” Bu sorunun cevabını kısa ve öz açıklamak istedim. Daha önceki yazılarımızda belirtiğimiz gibi gerçek bir ekşi maya içerisinde yararlı bakteriler ve mantarlar birlikte yaşarlar. Özellikle içerisinde hem mantarlar, hem bakteriler olduğunu vurgulamak istiyorum. Fırıncı mayası dediğimiz, doğal olmayan mayalar ile yapılan ekmeklerde sadece kuvvetli birkaç mantar kullanılır, faydalı bakteri bulunmaz.
Ekşi maya içerisinde yer alan faydalı bakteriler, hamur içerisinde protein yıkımı yaparlar, böylece buğdaydaki glüteni en aza indirirler. Böylece ekşi mayalı ekmeğinizde gluten çok zayıf yani daha sağlıklı, yoğunluğu ise daha fazla yani daha doyurucudur.
Ekşi Mayalı ekmek tam buğdayGelelim GDO meselesine, günümüzde buğdayın genetiğinin değiştirildiğine, böylece glütenin fazlalaştığı için ekmek yemenin çok da sağlıklı olmadığı yönündeki yorumlar yapılmakta. Kesinlikle tüketicinin haklı olduğu kesin fakat temel bir yanılgı var. Bu da sanayi tipi mayanın kullanılarak yapılan endüstriyel ekmeklerin ekşi mayalı tam buğday ekmeklerin yerini almasıdır. Asıl tartışmamız gereken konu glüten yönünden zengin ve yapay ekmeklerin üretilmesidir. Yapılması gereken buğdaydan üretilen unun yararlı bakteri ve mantarlarla işlenerek glütenin azaltılmasıdır. Ekmekten vazgeçmemize lüzum yok, sağlıklı ve doğal ekmek tüketmemize özen göstermemize önem vermek gerekir.

5 Comments

  1. Ömer Bey merhaba, ekşi mayalı ekmek yapımı ile ilgili tarifinizi ne zaman ekleyebilirsiniz? Bu arada göndermiş olduğunuz ekşi mayayı beslemeye devam ediyorum 🙂 kokusu harika… İlginiz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

    • Tülin Hanım öncelikle ben ilginiz için çok teşekkür etmek isterim 🙂 En kısa zamanda ekşi mayalı ekmek tarifi ve yapımı hakkında yazımı eklemiş olacağım. Ekşi mayanızı ve yapacağınız ekmekleri keyifle, sağlıkla tüketmeniz dileğiyle…

  2. Sahici bir Ekşi mayayi nereden satin alabiliriz?

  3. Yogurt ile unu (su atmadan) karıştırıp elde.edeceğiniz hamuru kavanoza kor,ağzını streç filmle kapatır,üzerine 3,5 delik açar bir gün bekletirseniz ekşi maya serüvenine ilk adımı atmış olursunuz.2 nci gün elde edeceğiniz bu un yoğurt karışımı kabaran hamurun yarısını alır,un ve su ilavesiyle tekrar karıştırıp hamur yaparsanız ve bu hamuru.yine aynı yöntemle tekrar kavanoza kor,streç filmle kapatır.bir.gün.daha bekletirseniz mayanız dahada güçlenecektir…3ncü gün …4 ncü gün…5 nci..6..7..8…9..aynı işlemi.tekrar ettikçe ekşi mayanız güçlenecektir…fakat sectiğiniz yoğurt iyi bir yoğurt olsun.hazır yoğurtlada olabilir.ev tipi manda yoğurduyla elde ettiğim ekşi maya oldukca iyi sonuç vermişti.kolay gelsin..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.