Ekşi Maya Nedir?

Ekşi maya yapımıÖncelikle ekşi maya nedir? Sorusuna cevap vererek başlamak istedim. Çok eskilerden beri köylerde yaşayan atarımız tarafından un ve su bir araya getirilerek yapılan bir maya türüdür.  Basit ama emek ve sabır isteyen bir iştir.

Un ve su içerisinde yer alan yararlı bakteriler gerekli ortam sağlandığı takdirde çoğalmaya başlarlar. Oluşturmuş olduğunuz karışım içerisine yerleşir, beslenirler. Bu süre zarfında oksijen depolarlar böylece maya oluşmaya başlar ve kabarır. Masamıza ekmek olarak döner.

Okuduğum bir kaynakta ekşi mayaların tatlarının değişkenlik göstermesinin iklim ve coğrafi bölgelerdeki doğada uçuşan yabani mantarların tesadüfen bulaşmasıyla keşfedilmiş olmasından kaynaklandığı zannediliyormuş. Dolasıyla yapmış olduğumuz ekmeklerinde tatlarında farklılık olması bu nedenle kaçınılmaz olabiliyor.

Ekşi maya yapımı, devam ettirilmesi oldukça kolaydır. Çünkü un ve su ile beslediğiniz için çok uğraştırmaz. Tabi, ilk denemelerde mayayı tutturmak ya da gerekli ortamı sağlamak zor olabiliyor. Bunun için gerekli olan tek şey sabır olacaktır. Bir kere sonuç aldıktan sonra ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. İnternet ortamında bir çok tarif ve çalışma mevcut. Eminim kafanız bu konuda çok karışıyor olabilir. Burada bu maya olayını sizinle bitirmiş olacağız J Şimdiden kolay gelsin…

Ekşi mayanın insan sağlığı açısından önemli bir yeri vardır.  Detaylı okumak için “Ekşi Mayanın Faydaları Nedir?” yazımı okuyabilirsiniz.

Ekşi maya tarifini detaylı okumak için “Ekşi Maya Nasıl Yapılır?” yazımı okumanızı tavsiye ederim.